Bitcoin nebo Ethereum? Co je lepší volba?

Doba, ve kteréBitcoin představoval jedinou možnostpro investory ve světě kryptoměn, je dávno pryč. V posledních letech značně vzrostl zájem o alt coiny, tedy alternativy pro Bitcoin. Hodnota Etherea, druhénejvětší kryptoměny na světě, vzrostla raketovou rychlostí. Dogecoin, který začal jako vtip, má nyní hodnotu téměř 90 miliard dolarů.

Co je dobré vědět, než se rozhodnete, kam vložíte své peníze? Pro většinu začínajících investorů má smysl obchodovat s Bitcoinem aEtherem. Obě tyto kryptoměnypředstavují relativně dobrou investici. Bitcoin byl poprvé uveden na trh v roce 2009. Tehdy jste si mohli koupit jeden z nových digitálních tokenů za méně než 1 cent. Jeho hodnota postupně stoupala – i když v průběhu let s velkou volatilitou – až nakonec dosáhla historického maxima téměř 69 000 USDv listopadu 2021.Ethereum začínalna méně než 3 dolarech v roce 2015 a v listopadu 2021 dosáhl rekordní výše 4 891 USD.

Ethereum je token používaný na světově nejaktivněji používaném blockchainu. V nedávné době došlo na platformě Etherea k několika upgradům s cílem vylepšit síť a stanovit více množstevních limitů dostupných aktiv. Díky těmto úpravám vzrostla přitažlivost a s ní i cena této kryptoměny.Podle odborníku nahlížílidé na Ethereum často jako na investici s příslibem návratu, přičemž sázejí na rozvoj decentralizovaného ekosystému postaveného na Ethereu.

Ethereum

Přestože dominance Bitcoinu během posledních měsícůčástečně opadla – Bitcoin současně tvoří bezmála 50 % celkové kryptotržní hodnoty, což znamená pokles o zhruba 70 %oproti minulému roku(podle CoinGecko)–zůstává Bitcoin zdaleka nejsilnějšíkryptoměnou na světě atím pádem i volbouvelkých korporací jako je Tesla Inc. a MicroStrategy Inc., kteří mu dávají přednost před Etherem.To se odráží i na volatilitě. Investiční stratégové zkoumali pravděpodobný scénář v případě poklesu pro obě kryptoměny. Prokázalo se, žepro Ethereum existuje výrazně větší riziko poklesu než pro Bitcoin. Ovšem je-li řeč o volatilitě, nutno počítat s cenovými výkyvy, které mohou být značné i u těch zdánlivě nejstabilnějších kryptoměn.

De facto jedinou skutečnouužitečností Bitcoinu je uchovaní hodnoty, podobně jako u zlata. Síť Ethereum na druhou stranu přináší prakticky neomezené možnosti. Jsou na něm vydávány další kryptoměny, nezaměnitelné tokeny neboli NFT volně obchodovatelné na platformě, a celá oblast decentralizovaných financí neboli DeFi byla zahájena s Ethereem a jeho všestrannou schopností vytvářet chytré kontrakty.

Ačkoli dynamičtější a flexibilnější Ethereum vítězí v přímém srovnání pro dlouhodobější investory, Bitcoin i Ethereum zůstávají beze sporu„must-have“ tokenypro začínající kryptoinvestory.

Napsat komentář