Jak funguje kryptoměna ?

Kryptoměna je platební prostředek, který existuje pouze na internetu. Nemá žádnou fyzickou formu.

K převodu peněz od jedné osoby k druhé obvykle potřebujete zprostředkovatele, totiž banku. U kryptoměny je to jiné. Banka se směny neúčastní. Kryptoměna je postavena na blockchainovém systému. To je řetězec informačních bloků. Používají se k převodu digitálních peněz z osoby na osobu bez prostředníka.

Blockchain je způsob ukládání informací v řetězci. Záznamy transakcí účastníků sítě jsou kódovány, distribuovány mezi ostatní účastníky a tvoří vzájemně propojené bloky. Pokud se někdo pokusí provést změny, aby měnu získal nečestným způsobem, například přepsáním existující transakce nebo vytvořením nové bez souhlasu ostatních účastníků, systém tyto informace porovná s jinými databázemi a transakci zablokuje. Vývojáři do systému vložili limit na emise kryptoměny – lze například vyrobit pouze 21 milionů bitcoinů.

Jak získat kryptoměnu

K ukládání mincí nebo tokenů potřebujete elektronickou peněženku. Existuje několik způsobů, jak naplnit svou peněženku kryptoměnami.

Mining. Vytvoření nového bloku sítě, za který je účtována odměna. Chcete-li to provést, musíte systému poskytnout svůj výpočetní výkon. Jestliže na začátku výskytu kryptoměn bylo možné těžit z běžného PC, nyní se síťová úroveň zkomplikovala. Objevila se speciální zařízení – miningové farmy. Jednotliví uživatelé spojují výkon svých počítačů a vytvářejí sdružení těžařů.

Vytyčování. Pokud příjem v těžbě závisí na výkonu zařízení, pak v sázce závisí na počtu existujících kryptoměnových coinů. Jedná se o druh investice: majitel posílá coiny na údržbu blockchainu a dostává za to odměnu.

Kryptoměnu

Nákup. Kryptoměnu lze koupit. K tomu existují směnárny, kde ti, kdo chtějí, mohou prodávat a kupovat digitální mince za jinou kryptoměnu nebo za národní měnu. Za výměnu musíte zaplatit provizi.

Alternativou bez provize jsou p2p výměníky, které vám umožňují převádět peníze z osoby na osobu, bez prostředníků. Pro jejich použití je vyžadováno ověření – zveřejnění údajů o vašem pasu.

Obchodování. Obchodování s kryptoměnami je podobné běžnému obchodování. Je založeno na principu „nakupujte levně a prodávejte draze“. Vysoká volatilita ceny kryptoměn umožňuje rychlé obchody. Obchodování probíhá na obchodních podlažích.

Tokeny lze koupit na burze, v online směnárně nebo přímo od společnosti, která za nákup tokenu nabízí část zisků z nějakého projektu. Nakupují se jak za běžné peníze, tak za kryptoměny.

Veškeré materiály umístěné na internetových stránkách slouží pouze pro informační účely a při jejich tvorbě bylo postupováno s vynaložením odpovídajícího úsilí.

Investice do investičních nástrojů jsou rizikové a mohou být za nepříznivých okolností ztrátové. Hodnota investice může růst i klesat.

Napsat komentář