Jaký je rozdíl mezi obchodováním s kryptoměnami a akciemi?

Jednou z nejčastěji kladených otázek ve světě investic je, jaký je rozdíl mezi obchodováním s akciemi a kryptoměnami. Kromě známé skutečnosti, že obchodování s kryptoaktivy není regulováno státem, a tím pádem nezískávají držitelé kryptoměn stejná práva jako držitelé akcií, existují i jiné klíčové rozdíly mezi těmito dvěma směry, o kterých si můžete přečíst v tomto článku.

obchodování s kryptoměnami

Jedním z hlavních rozdílů mezi tradičními akciemi a kryptoměnami je způsob vlastnictví. Nakoupíte-li akcie, získáte podíl na vlastnictví emisní společnosti a s ním spojená zákonná práva (nárok na podíl na zisku v podobě dividend atd.). Většina investorů a obchodníků nakupuje deriváty akcií, atím pádem nejsou držiteli samotných akcii. Abyste se stali oprávněnýmivlastníky akcii, nestačí aktiva pouze koupit na burze. Je třeba získat skutečné papírové akcie.S nákupem kryptoměn je tomu zcela jinak (s výjimkou STO).

U kryptoměn je proces podstatně snazší a pohodlnější. Existuje spousta způsobů, jak obchodovat s kryptoaktivy peer-to-peer (P2P) a decentralizované směnyjsou stále více běžnými. Značnou výhodou kryptoměn je také rychlost transakcí. Aktiva lze převést z burz do soukromých peněženek do několika minut. Proto je snazší vlastnit kryptoaktiva než akcie.

Obchodování

Ačkoli je vlastnictví kryptoměn jako je Bitcoin či Ethereum poměrně nenáročné, neopravňuje jejich držitelek již zmíněným zákonným právům. Pro investory, kteří obchodují s kryptoměnami, neexistuje téměř žádná legální podpora, což může být v určitých ohledech vnímáno jako riziko.  Díky extrémní volatilitě na trhu s kryptoměnami mohou obchodníci mnohem rychleji zbohatnout, ale také o vše přijít.

Díky tzv. Howeyovu testulze určit, zda bude aktivum finančními regulátory kategorizováno jako cenný papír, ačkoli nejde o 100% spolehlivou metodu. Howeyův test konkrétně stanoví,že transakce představuje investiční smlouvu, pokud „osoba investuje své peníze do společného podniku a je vedena k tomu, že očekává zisk pouze z úsilí promotéra nebo třetí strany.“

V zásadě platí, žebudeaktivum (digitální nebo ne) označeno jako cenný papír, pokud se jedná o peněžní investici, pokud je očekáván zisk z investice, pokud se jedná o společnou peněžní investici nebo je-li zisk výsledkem úsilí promotéra nebo třetí strany. Pokud se na dotyčné aktivum vztahuje některé z těchto kritérii, bude kryptoměna s největší pravděpodobností cenným papírem a mělo by se s ní zacházet jako s kmenovými akciemi.

Napsat komentář